Zbor građana

Šta je zbor građana?
Zbor građana je oblik neposrednog učešća stanovništva u ostvarivanju lokalne samouprave. Kao takav, on je definisan Zakonom o lokalnoj samoupravi. Za razliku od referenduma ili narodne inicijative nije ustavni institut tj. nije definisan neposredno Ustavom. On je, dakle, legitimno sredstvo ali ograničenog dometa. Ograničeno je samo na jedinicu lokalne samouprave i pitanja iz njene nadležnosti.
Za koja pitanja se saziva zbor građana?
Zbor građana se saziva za deo teritorije jedinice lokalne samouprave utvrđen statutom. Način sazivanja i održavanja zbora građana, pored Zakona o lokalnoj samoupravi, propisuju i statuti jedinica lokalne samouprave i odluke lokalnih skupština. Na njemu se raspravlja i daju predlozi o pitanjima iz nadležnosti organa jedinice lokalne samouprave. Pitanja iz nadležnosti lokalne samouprave su komunalna pitanja:
- razvoj komunalnih delatnosti
- staranje o izgradnji, rekonstrukciji, održavanju i korišćenju lokalnih puteva i ulica
- staranje razvoju i unapređenju turizma, zanatstva, ugostiteljstva i trgovine
- staranje o zaštiti životne sredine
- staranje o ostvarivanju, zaštiti i unapređenju ljudskih i manjinskih prava, rodnoj ravnopravnosti, kao i o javnom informisanju u opštini
i druga pitanja propisana Zakonom o lokalnoj samoupravi.

Kako se donose odluke na zboru građana?
Građani većinom glasova prisutnih usvajaju zahteve i predloge i upućuje ih skupštini ili pojedinim organima i službama jedinice lokalne samouprave. Organi i službe jedinice lokalne samouprave dužni su da u roku od 60 dana od održavanja zbora građana, razmotre zahteve i predloge građana i o njima zauzmu stav, odnosno donesu odgovarajuću odluku ili meru i o tome obaveste građane. Zbor građana kao legitimno i demokratsko sredstvo je poželjno, ali u političkom životu malo korišćeno. Međutim, potrebno je ostati svestan njegovih konkretnih dometa, a to su lokalna, komunalna pitanja, koja se na ovaj način nesumnjivo mogu rešiti na kvalitetniji način.
Da li je zbor građana pandan studenskim plenumima?
Ovaj način donošenja odluka ne treba dovoditi u vezu sa „studentskim plenumima“. Za razliku od plenuma, zbor građana je zakonski definisan oblik učešća stanovništva u donošenju odluka, koji ima svoje zakonitosti, procedure i na kraju krajeva nosioce tj. sve građane kao jedine nosioce suvereniteta. Na ovaj način, građani učestvuju u donošenju odluka koje mogu direktno da utiču na kvalitet njihovog života u određenoj lokalnoj zajednici. Pored ovakvog učešća, građani mogu da učestvuju u javnom životu kroz različite organizacije i institute civilnog društva.
